Kedves ECSOSZ TAG! Kedves Sporttárs! Kedves Olvasó!
Megjelent az 2020. május 22-től érvényes órarendje.
Megtekinthető: Órarend
Kedves ECSOSZ TAG! Kedves Sporttárs! Kedves Olvasó!
Mindnyájatoknak vírusmentes, tartalmas, türelmes napokat kívánok!
Egy kis ” házi tornát ” mindenképpen iktassatok be!
Várom a mielőbbi találkozást!
Nagy ölelés! Horváth Katalin
A meglévő ismertek mellett, azaz:
- Maradj otthon!
- Csak nagyon indokolt esetben hagyd el az otthonod
- Gyakori, alapos kézmosás!
- Immunerősítés (vitamindús étkezés, sportolás)!
- Tárgyak gyakori fertőtlenítése!
Figyeld a tested:
Száraz köhögés, száraz nyálkahártya, magas láz, nehéz légzés, mellkasi fájdalom, ízérzékelés megváltozása, szaglási zavar, hasi fájdalom, étvágytalanság, hasmenés!
Mit tegyél?
- Légzőgyakorlat (levegő benntartás, reggelente 10-15 mp – segítheti a fertőzés felismerését)
- Gargalizálás (hozzájárulhat a garatban lévő vírusok egy részének eltávolításához)
- Gyakori ivás (gyakran, meleg -kb 30 fokos hőmérsékletű- italt fogyassz – ez semlegesíti a garatban lévő vírust!)
A vírusfertőzés elsősorban a tüdőt károsítja és nagyon legyengít!
A vírusos tüdőgyulladás következményeinek csökkentése érdekében (mellkasi fájdalom esetén) NE ALUDJ HÁTON FEKVE!
MOZOGJ MINÉL TÖBBET (szabadban, lakásban – ülve, állva, fekve), mert a mozgástól beindul a vérkeringés és felerősít!
Részletesebben lásd az alábbi cikket:
- Obbágy Vera főorvos asszony ajánlásával
Egy Wuhanban dolgozó fiatal kutatótól származnak az alábbi információk (2020. március 13.)
Íme néhány tény és információ a koronavírusról. Hogy hogyan fertőz, illetve jut át egyik emberről a másikra, hogy hogyan viselkedik, s hogy hogyan lehet semlegesíteni.
A koronavírusos fertőzés NEM okoz orr folyást, sűrű és bő váladékos nátha szerű tüneteket és úgynevezett “nedves”, felszakadó, váladékos-hurutos köhögést. Ehelyett szaraz köhögést okoz és szaraz nyálkahártyát. Ez az egyik legkönnyebben megjegyezhető tünet.
Jelenlegi kísérletek és tudásunk szerint a vírus nem áll ellen a hőnek: ha mar 26-27 fokos hőmérsékletnek van kitéve, elpusztul. Ezért fontos, hogy napjában többször igyunk meleg folyadékot, teát vagy más forralt italt. Nem kell, hogy leégesse a torkunkat, csak kellemesen melegen. A lényeg a gyakran-on van. Ezek a meleg italok semlegesítik a vírust és nem túl nehéz beiktatni az ivásukat a napi rutinunkba. Mindenképpen kerülni kell a hideg italok fogyasztását, a jéghideg italokról van szó, vagy magáról a jégről, jégkockáról. Ne szopogassunk jeget, ne együnk havat, s ne engedjük ezt a gyerekeinknek sem!
Aki teheti, menjen a napra, napozzon, illetve napoztassa az arcát vagy egyéb test felületeit lehetőleg huzamosabb ideig (kb. 15-20 percig legalább).
A vírus maga viszonylag nagy, legalábbis a vírusokhoz képest általában. Átmerője kb. 400-500 nanométer. Ezért bármilyen maszk hatásos lehet ellene; Éppen ezért egy átlagembernek elegendő lehet egy “sima” maszk, a speciális változatokat, amik többszűrősek, azokat hagyjuk meg azoknak a kórházi dolgozóknak és egészségügyi szakembereknek, akik a munkájuknál fogva sokkal intenzívebben, sokkal nagyobb dózisban vannak kitéve a vírusnak, illetve a vírus fertőzésnek.
Ha egy fertőzött személy tusszent egyet, akkor kb. 3 méteres sugárban szórja szét a vírusokat maga korul, a ruházatára, a környezetére és a földre, ahol éppen tartózkodik. Ezen a koron kívül nem ér el vírus egy másik emberhez.
A vírus fém felületeken képes éltben maradni akar 12-16 órán át is. Ezért fontos és elengedhetetlen, hogy kilincsek, kapaszkodok, kulcsok, lépcsokorlatok, ajtók stb. érintése után mossunk alaposan kezet, majd fertőtlenítsük is le a kezünket. (Alaposan. Szappannal. Meleg vízzel.) Lehetőleg mielőbb. Addig viszont, amig ezt megtenni nem tudjuk, semmiképp ne közelítsünk az arcunk felé, ne vakarjunk orrot, szánkba ne nyúljunk, egyáltalán ne érintsük meg az arcunkat.
A vírus ruhákban és textil szálak között kb. 6-12 óráig marad életben. A sima hétköznapi mosószerek megölik mar 30-40 fokon mosva is. Az olyan ruhákat, amiket nem lehet naponta mosni, tegyük ki a napra, s ott a vírusok elpusztulnak a fénynek és hőnek kitéve.
Hogyan szaporodik, illetve miként viselkedik gazdatestbe jutva:
- Elsőként a torokban, garatban helyezkedik el, ott kezd el szaporodni. Begyulladhat a torok ilyenkor, égő, kaparó érzés lehet ettől, torokfájás. Ez a tünet átlagosan kb. 2-4 napig tarthat.
- Majd a vírus lejut a légzőszervek nedvességén/nyálkahártyán a tracheába (légcsőbe), s bekerül a tüdőbe, ahol fibrozist (lasd alább a meghatározását a tüdőfibrozisnak) okoz, s a léghólyagocskák ezért nem tudnak elegendő oxigént felvenni a belélegzett levegőből. Igy okoz közvetlenül tüdőgyulladást. Vagyis: nem bakteriális felül fertőződésként alakul tehát ki a tüdőgyulladás, kb. 2-3 hét kezeletlen vagy nem megfelelően kifeküdt, kikezelt influenza szövődményeként, mint más esetekben általában, hanem jóval hamarabb és baktériumok közreműködése nélkül, közvetlenül a tüdőt célozva meg. Ez a stádium kb. az 5-6. napon jelentkezik.
A tüdőfibrózis során valamilyen kiváltó ágens hatására krónikus gyulladás indul el a tüdőszövetben, a léghólyagocskák és hajszálerek között, amely végül a kötőszövet felszaporodásához vezet, ezzel csökkenti a légző felületet.
- A tüdőgyulladás magas lázzal jár és nehéz vagy nehezített légzéssel, légszomjjal, de nem kísérik a klasszikus megfázásos, náthás orrfolyásos tünetek. Az embernek olyan érzése van, hogy megfullad. Ha ez igy van, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Hogyan kerülhető el a vírus?
- A vírussal való fertőződés szinte kivétel nélkül, de legalábbis óriási aranyban közvetlen kapcsolattal történik, azaz megérint az ember olyan tárgyat, amelyen vírus van, ezért a gyakori kézmosás elengedhetetlen.
A kézen a vírus kb. 10 percig van életben, de ebben a 10 percben sok mindennel bejuttatható a szervezetünkbe: arcunk dörzsölése, szemünk, orrunk, szánk érintése, vagy akar csak a bőrünk érintése az bárhol arcunkon végzetes lehet.
Vagyis a magunk és mások érdekében is mossunk gyakran és alaposan kezet, majd fertőtlenítsük is le, ha tehetjük!
- Fertőtlenítő oldatokkal, amiket drogériákban, gyógyszertárakban lehet kapni, öblögethetünk, gargalizálhatunk is, naponta többször is. Ez is minimalizálja az esetlegesen mar bejutott vírusok számát a torokban, garatban. Igy még kevésbé tud lejutni a tüdőhöz, ha mar esetleg jelen van a szánkban.
- Fertőtlenítse a billentyűzetét, mobil telefonokat és egyéb mobil eszközöket, kulcsokat, pénztárcát, táskát, kilincseket stb., a gyakran használt tárgyakat, felületeket.
Az új NCP koronavírus előfordulhat, hogy napokig nem mutat semmilyen tünetet, igy adott esetben a bekerülését követően csak jóval később derül ki az illetőről, akiben jelen van, hogy fertőzött. Igy aztán mire az illető már produkálja a köhögést és/vagy lázat, amivel kórházba kerül, addigra a tüdő mar kb. 50 százalékban mindkét oldalon érintett, a fibrozis már kialakult, s az esetek többségében mar a kórházi kezelés, lélegeztető gépre kötés túl késő.
Tajvani szakemberek a következő egyszerű gyakorlat elvégzését javasoljak minden reggel:
Vegyünk egy jó mély lélegzetet, s tartsuk bent a tüdőnkben kb. 14-15 másodpercig, ha megy, akar tovább is. Ha ezt minden különösebb nehézség nélkül meg tudjuk tenni, akar ismételten is, akkor valószínűsíthetően nincs fibrosis jelen a tüdőnkben. De ha diszkomfort érzést okoz, vagy köhögést vált ki, vagy nyomó – fuldokoló érzést, nagy nyomást, nehezen viselhetőt, légszomjunk lesz, s nem tudjuk megcsinálni ezt az egyszerű gyakorlatot stb., akkor forduljunk orvoshoz.
Ezt a gyakorlatot ajánlott minden reggel elvégezni, tiszta levegőjű környezetben.
A következő tanácsok japán orvosuktól származnak: mindenki győződjen meg róla, hogy a szájuk és torkuk eléggé nedves a nap folyaman és sosem szárad ki. Sok apró kortyot igyunk gyakran, akar negyedóránkként kortyolgassunk lehetőleg valami meleg folyadékot, s igyunk eleget! Mert még ha be is jut a vírus a szánkba, a folyadékivas lemossa onnan, bekerül a nyelőcsőbe, onnan a gyomorba, s ott aztán mar semmi esélye az erősen savas környezetben az életben maradásra. De ha az ember nem iszik elegendő, és főleg, elég gyakran folyadékot, a vírus könnyebben lejuthat a tüdő felé. Az pedig nagyon, de nagyon veszélyes lehet.
Krízis oldás jelleggel forduljon hozzánk bizalommal:
ecsosz.hu@gmail.com